Halloween-prognosen: Detta riskerar du att drabbas av som MF-student

Halloween-helgen är äntligen här, välkomnad av oss MF-studenter som bäst av alla studenter i Lund vet hur en ordentlig utklädnad ska se ut—källa: Novischperiod. Jag vill påstå att vi på forum är väl förberedda för ett flertal skräckscenarion med vår erfarenhet av klaustrofobiska every-man-for-themselves-luncher, brakande ventileringar, syrefattiga föreläsningssalar och pluggytor ockuperade av jurister och LTH:are. Låt oss inte glömma de förbjudna planen—forums alldeles egna Area-51. 

Vad sysslar de med där uppe? Utvecklar de ett zombievirus för att ta tillfället i akt och på bästa sätt utnyttja universitetssjukhusets ”The Walking Dead”-arkitektur? 

Det är något att fundera över när man kikar upp mot taket i vårt akademiska hem eller när man hamnat i det filosofiska stadiet efter några enheter på någon av helgens kuuuusliga fester. 

På tal om fester. Här kommer programmens alldeles egna prognoser för halloween-helgens eskapader, fria för tolkning: 

Biomedicin: 

Du kommer vilja stanna kvar längst på festen för att ta vara på studentlivet och friheten från rapportskrivandet. Se upp för dina kursares egna mixturer, då de kan ha fått extra labb-feeling denna tiden på året. Risken finns att du blir ett experiment eller att ni tillsammans blir begynnelsen av en oetisk studie om ni inte håller varandra på lite avstånd. Dina internationella kursare är extra bra på networking just nu och finner sig ofta i underliga samtal med främlingar. Under helgen väcker detta intressen.

Logoped: 

I helgen utvecklas du som imitatör om du intresserar dig av andras utklädnader och du kan få för dig att du är på lekobservation. Se upp för såpbubblor—de tenderar att förtrolla dig. Be en audionom om ett par öronproppar som skydd från lidandet av att lyssna på andras röst-misshandel. I samtal med andra tillåts du skapa missförstånd när de återigen ska lista ut ifall logopeder arbetar med fötter eller ej. Wernicke och Broca kan börja strula. Med sväljningsmanövrar och vatten kan du återställa deras förhållande. 

Fysioterapeut: 

Med mat i magen kommer tur. Terapeutiska övningar blir helgens succé på dansgolvet för dig som hittar rätt crowd. Var redo med tejp—dina kursare kommer förmodligen behöva det. Chansen finns att stor frustration och ångest väcks. Skyddsfaktorn: Undvik billiga skelett-liknande dekorationer. Din äventyrliga sida kommer leda till många skratt.

Audionom: 

Folk kommer att visa mer intresse för dig. Det kan kännas läskigt och ovant men glöm inte öronpropparna som du alltid bär runt på—de kan användas som ett riktigt vapen denna helgen, ett iskallt ”nej tack”. Dansgolvet är ditt och du ses som en rival just för att du vet hur du ska hantera ljudnivån. Möjligheterna för character development är oändliga beroende på besluten du tar. Lusten för skräckfilmstittande är stor och relaterbar som MFs minsta program. 

Läkare: 

Under helgen kan du komma att stöta på mycket blod—MEN DET ÄR FEJK. Få inga skumma idéer. Anta att all gore du ser är fejk, bara för en helg. Skriv gärna upp detta någonstans för att lätt kunna påminna dig själv efter alla mixturer du kan ha tackat ja till. Du vill prova på något nytt och utmana dig själv. Kör på! Helgen bjuder dig på en personlig resa.

OBS! Vidare forskning krävs för att stärka evidensen i ovanstående yttranden. 

Happy Halloween 🙂

Lämna en kommentar