Novischperioden HT18: Medicinska Föreningen utmanar Juridiska Föreningen

Stämningen var på topp i Stadsparken idag när Medicinska Föreningens novischer från läkarprogrammet, audionomprogrammet, biomedicinprogrammet och logopedprogrammet deltog i en stor brännbollsturnering för att se vilken novischgrupp skulle visa vara bäst. Arrangemanget ordnades av Kulturutskottet (KULU), ett av Medicinska Föreningens sociala utskott som nyss kommit tillbaka efter ett år i dvala. Freja Franzén och Emilia Blomberg ansvarade för att organisera evenemanget, och på plats fanns även Novischgeneraler Fabian Rosén, Anton Håkansson och Emelie Andersson. De sex lagen spelade mot varandra i stadsparkens kvällsljus, där extrapoäng gavs varje gång innelaget slog kullerbyttor, fram till att ett oväntat besök dök upp. Det visade sig vara Juridiska Föreningens Novischförmän Gabbi Meskenaite och Clara Olsson, som hade spelat brännboll med deras idrotsutskott, som kom för att utmana våra lag. De två kårerna spelade emot varandra och hade det roligt, även om det blev oklart vem som egentligen vann slutspelet. Trots att det rådde en viss rivalitet mellan de två kårerna (som sjöng deras novischlåtar för varandra) så avslutades kvällen vänligt, och Medicinska Föreningens novischer fick beröm för deras framträdande av årets Novischlåt ”Could be love” (Deepend ft. Joe Killington) i stadsparken. Imorgon fortsätter Medicinska Föreningens Novischperiod med en pubrunda, som kommer att avslutas på Göteborgs Nations Onsdagsklubb (den första av sitt slag för terminen).

Nedanför visar vi några bilder från kvällens event!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s